Tammikuu - Kesäkuu 2009

Kevääntuloa Kuvia alkuvuoden 2009 aikana järjestetyistä talkoista.

Ohjausryhmä Sitrassa, Lappilaisten kyläyhdistysten edustajien tapaaminen Rovaniemellä, Oikarisen ala-aste, Tulevaisuuden tutkimuksen seura, Songan kylä, Kevättuutti, Hetkyn pilottitalkoot...

Ohjausryhmä Sitrassa 9.2.2009

Tietotaitotalkoiden ohjausryhmän jäsenet, varajäsenet ja kumppanien edustajia oli kutsuttu Sitraan 9.2.2009.


Lue lisää


Tapaaminen Rovaniemellä 27.2.2009

Jaana Kuula, sekä Tietotekniikan liiton että Lapin tietojenkäsittely-yhdistyksen LAPTY:n hallituksen jäsen kutsui koolle lappilaisten kyläyhdistysten edustajia pohtimaan, millaiset talkoot ja milloin järjestettäisiin kussakin kylässä.


Lue lisää


5. Oikaraisen talkoot 13.6.2009

Oikaraisen ala-asteella pidettiin kolmen kylän yhteiset julkaisutalkoot. Talkoot kestivät yhden pitkän lauantaipäivän. Talkoolaisia oli yhteensä 15 talkoolaista, joista 4 yli 64 vuotiasta, joten varsinaisia talkoolaisia oli 11. Luotseja oli 2. Oikarainen, Norvajärvi ja Saarenkylä ovat muodostaneet "Kolmen koplan", ja halusivatkin nyt toteuttaa yhteisvoimin kylälehden.


Lue lisää


4. Tutun talkoot 8.-9.5.2009

Tutun talkoisiin talkoihin osallistui 6 seuran jäsentä ja 2 luotsia ja ne kestivät perjantai iltapäivästä lauantai-iltapäivään. Varsinaisia talkoolaisia näissä pilottitalkoissa oli vain 3.


Lue lisää


3. Songan talkoot 18.4.2009

Songan netti- ja videotalkoot pidettiin kylätalolla pitkän lauantaipäivän 12 tunnin talkoina. Mukana oli 18 talkoolaista Songan ja Sinettän kyliltä. Talkoolaisista 6 oli yli 64-vuotiaista, joten varsinaisia talkoolaisia oli 12. Songan kylän talkoissa tehtiin useampia tuotoksia: kylän nettisivuja ja kylän markkinointiaineistoa. Tutustu talkootuotoksiin.


Lue lisää


2. Kevättuuttitalkoot 8.3.2009

Tietotaitotalkoiden toimistolle kokoontui 11 talkoolaista ja 3 luotsia , jotka tekivät toisissa pilottitalkoissa ensi kesän viestintäleiristä kertovan Kevättuutin. Talkoot pidettiin pitkän lauantaipäivän aikana Eerikinkadulla.


Lue lisää


1. Pilottitalkoot Hetkyssä 2.2.2009

Hetkyn (Helsingin tietojenkäsittely-yhdistyksen) pilottitalkoissa tehtiin julkaisu vanhojen Hetky-lehtien sisällöstä valittujen teemojen mukaan. Talkoisiin osallistui 11 talkoolaista ja 3 luotsia. Talkoot  kestivät 12 tuntia ja ne pidettiin Tietoteknikkaliitto ry:n tiloissa Leppävaarassa  2. helmikuuta 2009.


Lue lisää